Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Çil Keklikler Tabiata Salındı.

Ağustos 09, 2018

Kırklareli İlimizin yerli türlerinden olan Çil keklik (Perdix perdix - Grey Partridge) 1980’li 1990’lı yıllardan sonra kontrolsüz kullanılan tarım ilaçları ve kimyasal gübrelemeler neticesinde arazide görülemez olmuştur.  

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün, tabiatta azalan veya nesli tükenme noktasına gelen keklik türlerinin tekrar doğaya kazandırılması ve sayılarının arttırılması hedefi doğrultusunda tabiata Çil keklik (Perdix perdix) salımı gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında İlimizde Kofçaz İlçesi Tatlıpınar, Terzidere, Tastepe, Yukarı Kanara, Malkoçlar ile sınırlandırılmış 7.400 Hektar sahaya 2.000 adet 4 aylık çil keklik palazları salınmıştır.

Merkez Av Komisyonunun kararı ile 2018-2019 av sezonu dahil 3 yıl ava yasaklanan sahada çil kekliklerin yöreye adapte olmaları sağlanacaktır.

Söz konusu yerleştirme programının başarılı olabilmesi ve salınan kekliklerin doğaya uyum sağlaması etkin koruma kontrol çalışmalarının yanı sıra yöre insanının da bu hayvanlara sahip çıkarak salım yapılan bölge ve civarında avcılık ve benzeri her türlü tehdide karşı duyarlı olmaları beklenmektedir.