Skip Navigation LinksAna Sayfa > Kırklareli > Korunan Alanlar > İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI MİLLİ PARKI

Koruma kategorisi: Milli Park 

Yönetim birimi       : Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü

Alanı                       : 3155 Ha.

İlan tarihi                : 13 Kasım 2007

 

Alanın Genel tanıtımı: 3155 hektarlık Milli park alanı, İğneada beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İğneada, Marmara Bölgesi ,Kırklareli İli Demirköy İlçesine bağlı, Bulgaristan ile sınırı olan bir sahil kasabasıdır. Demirköy’e 25 km uzaklıktadır.

      Yıldız(Istranca) Dağlarından Karadeniz sahillerine doğru akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesi ve mevsimsel olarak sular altında kalması sonucunda milli parktaki  longoz ormanları oluşmuştur.

 

Kaynak Değerleri: Karadeniz kıyısında Türkiye-Bulgaristan sınırında yer alan İğneada Longuzu, mevsimsel su basar ormanları, bataklıkları, tatlı su gölleri ve kıyı kumullarını bir arada bulunduran ender ekosistemlerden biridir. Güneyinde ve batısında Yıldız(Istıranca) Dağları bulunmaktadır.

      Alanda zengin sucul bitki örtüsüne sahip beş göl bulunur. Erikli Gölü (43 ha), yaz  aylarında denizle bağlantısı kesilen bir lagündür. Mert Gölü (266 ha) ise Çavuşdere’nin denize döküldüğü yerde oluşmuştur. Alanın en güneyinde bulunan Saka Gölü orman ve kumullar arasında bulunan 5 ha’lık küçük bir göldür. 19 ha’lık Hamam Gölü ve 10 ha’lık Pedina Gölü ise iç tarafta yer almaktadır.

     Alan içersindeki kıyı kumullarını İğneada fiziki olarak ikiye ayırır. Kuzeyde yer alan kıyı kumulları Erikli Gölü’nün doğu kısmından başlayarak İğneada’ya kadar uzanır. Güneyde yer alan kıyı kumulları ise Mert Gölü’nü denize bağlayan kanal bölgesinden başlayarak Saka Gölü güneyine kadar uzanır ve yer yer genişliği 50-60 metreye kadar ulaşır.Yaklaşık 10 km. uzunluğundaki kumullar Karadeniz’in güneybatısına özgü bitki türleri ile büyük önem taşımaktadır.

     Göl ve bataklık alanlarıyla deniz arasında bir bant oluşturan kıyı kumullarında ise alanın uluslar arası sözleşmelerle koruma altına alınan bitkileri yer almaktadır.

İğneada sadece denizi ve sahili için değil de ormanı, yeşilliği ve temiz havası içinde ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Sahip olduğu nadir ve hassas ekosistemler zinciri ve zengin biyolojik çeşitliliği sayesinde yalnızca Türkiyenin değil Avrupanın da önemli doğal alanlarından birisi olma özelliğini taşımaktadır.

 

Kültür ve Tarihi: İğneada Thyn'lerin yaşadığı yer anlamına gelen Thynias adını Trak kavminden almıştır. Göç dalgasının bölgeye etkisi büyük olmuştur. Özellikle  güneyden, Eski Yunan kültürel tazyiki hiç bir zaman eksilmemiştir. Cumhuriyet döneminden önce Balkan Savaşı esnasında Bulgaristan istilasına uğrayan İğneada, Midye-Enez hattının çizilmesiyle Bulgaristan'a kalmışken Edirne'nin de kaybedilmesi sebebiyle yapılan taarruz ve anlaşmalarla bugünkü Trakya sınırı çizilmiş ve İğneada topraklarımızda kalmıştır.
      İğneada'nın fethini yöneten komutanın adı İne Bey'dir. Buraya kendi adını verir ve "İneada" adı zamanla İğneada olur. İğneada burnu iğne şeklindedir, bu yüzden adı İğneadadır gibi yargılar ve benzetmeler tamamen yanlış ve uydurmadır.

 

Flora: İğneada ve çevresi ülkemizde birbiriyle ekolojik olarak bağlı ekosistemler zincirini oluşturan ender yerlerdendir.

      Longoz ormanları ve yaprak döken karışık oldukça boylu ağaç türlerinden oluşan orman vejetasyon tiplerini bünyesinde barındırır.

      Kıyı kumulları, longoz ormanları ile birlikte İğneada’nın en hassas ekosistemlerini oluştururlar. Kıyı kumulu üzerinde zengin ve ilginç bitki türleri bulunur. tırmanıcı bitki türleri ormanın en belirgin özelliğidir.. Sahil, ön cephe kumul ve sabit kumul bitki örtüleri son derece iyi durumdadır Avrupa'nın güneydoğusuna özgü dişbudak-meşe-kızılağaç orman tipinin en sulak bölümlerinde kızılağaç ve dişbudak, nispeten daha kuru bölümlerde ise saplı meşe başta olmak üzere çeşitli meşe türleri baskındır. Buna ek olarak Bu orman toplulukları Karadeniz'in güneybatı sahillerinde görülen çok nadir ve önemli habitatlar olup, 'longoz' şeklinde adlandırılır. Üst tabakada ağaç katında yer alan baskın bitkiler kızılağaç, dişbudak, kayın ve Akçaağaç’tır. Aynı zamanda tropik orman özelliği gösterdiği için sarılıcı bitkiler açısından da zengindir.

 

Fauna İğneada ve çevresi  faunal zenginlik açısından hayli yüksek öneme sahiptir. Yapılan çalışmalar neticesinde alanda, Balıklar (Alabalık, Gümüş balığı, Kefal)  Kuşlar (Akkuyruklu kartal, Yeşil Ağaçkakan, Baykuş, Gri Balıkçıl, Guguk kuşu, Yalıçapkını, Kara Leylek, İbibik)  Memeliler (Yaban  Kedisi Yaban Domuzu, Karaca, Kır Tavşanı, Yaban Tavşanı,  Ağaç Sansarı,  Porsuk,  Kurt, Karaca , Tilki, Su Samuru , Sarı Boyunlu Orman Faresi, Gelincik, Büyükkulaklı yarasa, Alacalı kokarca)  Sürüngenler (Trakya tosbağası, Pürtüklü semender, Oluklu kertenkele, Engerek Yılanı, Küpeli su yılanı) tespit edilmiştir.

 

Park ziyaretinde nereler görülebilir: Park ziyaretinde göller, Longoz Ormanları görülebilir. Yaban hayatı, kumul bitkileri, su kuşları ilgi çekicidir. Alanda Çevre ve Orman Bakanlığının Ziyaretçi Merkezi faaliyettedir.

 

Ne yenilir: İğneada, Karadeniz balıklarının en bol ve taze olarak bulunabildiği yerlerin başında gelir. Mevsimsel değişikliklerle çeşitlenen balıklar arasında kış sezonunda Kalkan, Kefal, İstavrit, Hamsi bol olarak bulanabilir.Yaz sezonunda; İstavrit, Tekir, Kaya, Mezgit, Dil balıklarını; Alamana sezonu dediğimiz Ağustos, Eylül, Ekim Kasım aylarında ise Lüfer, Palamut, Çinekop, Kofana, Akya bolca bulunabilir.
     İğneada'da bulunan restaurantlarda ailece oturup denize karşı ızgara lüfer ve tava kalkan, hamsi buğulama, kefal pilaki, midye tava, meze ve salata çeşitleri yenebilir. Tüm restaurantlar balık hususunda uzmanlaşmıştır.

 

Rekreasyon Kullanımlar: İnsanın yaşamı boyunca doğal güzellik adına görmek isteyebileceği hemen hemen tüm güzellikleri barındırabilen, denizi, ince kum sahili, uçsuz bucaksız ormanı, gölleri, dereleri ve temiz havasıyla tam bir doğa harikası olan İĞNEADA cennetten bir köşedir adeta.

İğneada Feneri (50-60 metrelik yamaç üzerinde kurulu feneri ve Liman Baba Türbesi'ni görebilirsiniz.)

     Bulgar hududunu oluşturan üç metre enindeki Rezve Deresi kıyısına kurulu Beğendik Köyü, Atatürk Örnek Köyü olarak yapılmıştır.

     İğneada'ya 13 km. uzaklıktaki köy geziniz için Hudut Karakol Komutanlığı'ndan izin gerekiyor.

 

Ulaşım:  İğneada'ya toplu taşıma aracı olan otobüslerle veya kendi otonuzla gidebilirsiniz.

     Otobüslerle günde  2 kez  veya yazın ek seferler ile 4 kez sefer düzenlenmektedir İstanbul-İğneada arasından 07:00 ve  13:00 da İstanbul'dan kalkıp takriben 5 saat süren bir yolculuktan sonra İğneada'ya ulaşabilirsiniz.

 Gidiş istikameti; İstanbul - Silivri - Çorlu - Lüleburgaz - Pınarhisar - Demirköy ve İğneada

     Dönüş hareket saatleri de gidiş ile hemen hemen aynı saatlerdedir.

     Özel aracınız ile otobandan İstanbul - Saray - Vize - Poyralı - Demirköy istikametinden İğneada’ya ulaşabilirsiniz. 

Uyarı : Poyralıdan sonra yollar çok dar ve çok virajlıdır. Karaman diye adlandırdığımız Yıldız Dağları'nda ise yollar çok daha tehlikeli bir hal almaktadır. Dikkatli olmanızı öneririz.

 

 Konaklama: İğneada'da Otel, pansiyon, ev pansiyonunun yanında birde "Çadırla" konaklama imkanı vardır. Çadır alanı olarak, İğneada Belediyesinin ayırdığı 3 bölge bulunmaktadır. Yakın çevreden gelen tatilciler genelde çadırlı kamp alanlarını kullandığından, otel ve pansiyonlarda yer bulmakta sıkıntı yaşanmamaktadır.

 Fotoğraf Albümleri