Skip Navigation LinksAna Sayfa > Kırklareli > Haberler

All news

..::9000 Kırmızı Benekli Alabalık Yavrusu Salımı Gerçekleştirildi::..

Temmuz 21, 2017

Genel Müdürlüğümüzün 2005 yılında uygulamaya başladığı "Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması" projesi kapsamında üretilen kırmızı benekli alabalık yavruları tabii yaşam alanlarına salınıyor.

Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü faaliyet alanında bulunan Vize ilçesi Balkaya mülki hudutlarındaki Yenesuyu Deresi’nde yapılan salım faaliyeti ile 9000 adet kırmızı benekli alabalık yavrusunun tabiata salımı gerçekleştirildi.

2013 yılında ilk anaç bireylerin alındığı akarsuya bırakılan yavru kırmızı benekli alabalıkların tabii stoklarıdesteklemesi beklenmektedir.

Proje kapsamındaki faaliyete Maçka –Altındere Alabalık Üretim Merkezi yetkilileri ile birlikte T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı I. Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Ömer FURTUN, Vize Kaymakamı Sayın Soner ZEYNEK, Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırklareli Şube Müdürü adına Şube Müdürü V. Sayın Gökay İNAL ve Kırklareli Şube Müdürlüğü teknik ekibi, Balkaya ve Aksicim Köyleri muhtarları eşlik ettiler.

Balık salımı yapılan akarsuda balık avı yasaklanmış olup gerekli uyarı levhaları uygun noktalara yerleştirilmiş ve yerel yönetimlerden halkın bu konuda bilgilendirilmesi istenmiştir.